Розвиток моторики проходить складний шлях, починаючи з хапання предмета цілою долонькою, потім удосконалюється в процесі перекладання предмета з руки в руку, а вже до двох років дитина може не тільки правильно тримати ложку і пензлик, а й малювати. Процес вдосконалення моторних навичок активно відбувається в дошкільному та ранньому шкільному віці. Розвитку дрібної моторики та м’язового тонусу руки сприяє малювання (штрихування в різних напрямках, з різною силою натиску, розмальовки, обведення контуру, малювання за опорними точками, домальовування), ліпленя. Пропоную ігрові вправи для щоденних занять з дитиною, починаючи з раннього віку, спрямовані на розвиток дрібної моторики рук:
- квасолині ванни - у миску чи коробку з квасолею чи горохом слід кинути кілька дрібних іграшок і розмішати. Дитина опускає руки у квасолю знаходить і витягає іграшки. Ефект: масаж, розвиток координації пальців.
- ліплення з різних матеріалів (тісто, пластилін, глина). Крім очевидного творчого самовираження, дитина розвиває гнучкість і рухливість пальців і сприяє покращенню мовлення.
- ігри з крупами: перебирати в різні ємкості перемішані горох і квасолю, а потім і дрібніші крупи; пересипати і перемішувати крупи, розтирати в руках.
- мозаїка (різні види) - також покращує дрібну моторику, розвиває кмітливість і творчі здібності.
- шнурівки - розвивають дрібну моторику рук і навчають щоденно потрібному - шнурувати взуття. Найпростішу шнурівку можна зробити у домашніх умовах. Візьміть шматок картону, виріжте будь-який знайомий дитині предмет і зробіть по контуру дірки дироколом. У ці отвори дитина буде просмикувати шнурочки.
- ігри з гудзиками й намистинками - нанизування великих намистинок на нитку, застібання гудзиків, перебирання пальцями намистин.
- пазли - яскраві картинки розвивають увагу, кмітливість, координацію очей та рук і дрібну моторику.
- ігри з олівцями - катання долонею олівців, кульок по столі чи іншій поверхні. Таке заняття - додатковий масаж долонь і покращення координації руху кисті.
Ці ігри та вправи легко виконувати вдома, адже можна використовувати будь який підручний матеріал: намистинки, камінці, гудзики, квасолю, горіхи, змотувати клубочки ниток.
Ігрові вправи можна супроводжувати казками, придумуючи їх під час гри, це посилить ефект. І обов’язково використовуйте кожну нагоду у буденному житті: дозволяйте дитині під час прогулянки розтирати пісок у долонях, збирати дрібні камінці у відеречко, а готуючи з тіста - виділяйте шматочок дитині.
Немає коментарів:
Дописати коментар